Badania naukowe w ZLM koncentrują się na logikach nieklasycznych (rachunek Lambeka, logiki substrukturalne i liniowe), lingwistyce matematycznej, podstawach matematyki, podstawach informatyki, historii i filozofii matematyki oraz narzędziach informatycznych w nauczaniu.
wtorki, godz. 10:00
Zakład Logiki Matematycznej (ZLM) został utworzony w 1969 roku jako część powstałego równocześnie Instytutu Matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UAM. Jego kadra pochodziła z Katedry Logiki na tymże wydziale. Kierownikiem Katedry Logiki – po Kazimierzu Ajdukiewiczu – była Seweryna Łuszczewska-Romahnowa, która kierowała ZLM do przejścia na emeryturę w 1974 roku. Następnym kierownikiem ZLM był Tadeusz Batóg, a od 1996 roku Roman Murawski. W tym czasie pracownikami ZLM byli także Wojciech Zielonka (przeszedł na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Kazimierz Świrydowicz (przeszedł do Zakładu Geometrii Algebraicznej i Diofantycznej) i Izabela Bondecka-Krzykowska (od 2002). Wcześniej w skład ZLM wchodzili też Zygmunt Vetulani (potem kierował Zakładem Lingwistyki Komputerowej i Sztucznej Inteligencji) i ś.p. Jerzy Czajsner (1932-2020). W 2020 roku, w związku ze zmianą struktury UAM, do ZLM dołączyli pracownicy Zakładu Teorii Obliczeń (ZTO), istniejącego w latach 1993-2019, a kierownikiem ZLM został Wojciech Buszkowski, wcześniej kierownik ZTO.
ZTO powstał w 1993 r. w składzie: Wojciech Buszkowski, Maciej Kandulski, Mirosława Kołowska-Gawiejnowicz; dwie pierwsze osoby pochodziły z ZLM. Miał na celu wspieranie rozwoju informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki, utworzonym w tym samym roku. Badania naukowe koncentrowały się na logicznych podstawach informatyki i lingwistyce matematycznej. W późniejszych latach pracownikami ZTO byli też Jacek Marciniec (obecnie w Centrum Informatycznym UAM), Marek Szczerba i Katarzyna Moroz (oboje pracują w sektorze prywatnym).
Obszerny zarys dziejów logiki na uniwersytecie w Poznaniu można znaleźć w pracy R. Murawskiego „Logika na uniwersytecie w Poznaniu”, Nauka Polska. Jej Potrzeby Organizacja i Rozwój, XXVIII (LIII) (2019), 19-35.